Dejligt at I alle i det omfang det er muligt deltager i klubbens forskellige træningstilbud gennem vinteren. Onsdag havde vi en hård dag på indendørscyklerne. Men vanen tro er der ingen der giver op eller klager. Jeres gå-på-mod gør jer stærke, udvikler jer og gør jeg klar til de udfordringer der venter i sæsonens kommende løb. 

Skønt at se at du igen er frisk Daniel. Og imponerende så flot du klarer det efter dine udfordringer med sygdom.

Mads kørte som en vinder i weekenden da vi kørte MTB. Sneen fik Mads til at minde om tyr i en spansk arena der kun kunne se rødt. Man kunne fornemme på dig, at du synes det var sjovt. Fantastisk at se hvordan du hele tiden udvikler dig. Klø på og du vil opleve resultater du endnu ikke tør drømme om.

En stor ros skal der også lyde til Julius. Julius det er ikke altid let at være klubbens yngste rytter, men om nogen kan bære det er det dig. Lørdag havde du kræfter til at følge de ældste hele vejen. Der er ikke den smalle sti eller bro du ikke kan kører over. Du er sejer end de fleste. 

I uge 7 er der følgende træningstilbud.

Mandag den 6. februar 18:00 – 19:00
Sted: Klublokalet
Træning: QI træning (gymnastik) for alle ungdomsafdelingens ryttere. Tilmelding ikke nødvendigt. 

Tirsdag den 7. februar
Sted: Hjemme
Træning: “Sid op ad væggen” samt “Armbøjninger” efter Flemmings anvisninger.

Onsdag den 8. februar 18:00 – 20:00
Sted: Avedøre Idrætscenter
Træning: Træning på indendørscykler. Vi har 5 cykler fra kl. 18:00 – 20:00. 

Af hensyn til afbestilling af cyklerne er det vigtigt i sender mig en besked enten på SMS til 30253438 eller på mail til carsten.machholdt@gmail.com. Skriv gerne om I kommer eller er forhindret.  

Torsdag den 9. februar
Sted: Hjemme
Træning: “Sid op ad væggen” samt “Armbøjninger” efter Flemmings anvisninger.

Lørdag den 11. februar 10:00 – 13:00
Sted: MTB-Tours, Hareskoven
Træning: MTB træning i Hareskoven. Vi forsøger igen at finde nye områder af Hareskoven. Bakken står stadig på programmet. Som altid giver klubben tilskud til leje af MTB for børnene. Prisen er 75,00 kr. og har forældre lyst til at kører med er prisen 200,00 kr. hvis man ikke selv har MTB. 

Alle klubbens ungdomsryttere skal sætte kryds i kalenderen søndag den 5. marts. Mere info i særskilt opslag. 

Vi ses. 

Share This