Onsdagstræning 29/3 kl. 17:15

Sted: Klubhuset
Onsdag er der fællestræning for alle klubbens ungdomsryttere. Vi kører en runde på Amager og afhængig af tid, slutter vi af med et par runder på Avedøre Holme.


Torsdagstræning 30/3 kl. 17:15

Sted: Klubhuset
Torsdag er der lykkedes at kunne tilbyde fællestræning for alle klubbens ungdomsryttere. Vi kører en tur til Sengeløse, hvor vi tager en omgang på den rute vi forhåbentlig får godkendt til vores cykelløb den 2/7. Vi kører samlet ud til ruten. Når vi ankommer til ruten deler vi os op i 2 grupper. Vi kører en omgang hvor vi får sved på panden. Herefter kører vi hjem igen. 

Turen vil være på ca. 45 km. Husk lygter. 


Lørdagstræning 1/4 kl. 10:00

Sted: Klubhuset
Lørdagstræningen er for alle klubbens ungdomsryttere. Da en del af ungdomsryttere skal kører løb søndag, bliver træningen let. Vi skal bare ud og trille. Vi øver os i at kører sammen, give tegn osv. Kræfterne gemmer vi til søndag. 


Licensløb søndag den 2/4

Løbssæsonen bliver skudt i gang søndag den 2/4. Følgende ryttere fra klubben er tilmeldt

U13: Julius og Theo 
U15: Caleb og Magnus
U17: Daniel og Mads

U15 starter kl. 8:00
U13 starter kl. 8:02
U17 starter kl. 9:15

Husk at I skal køre i jeres klubtrøjer. Sørg for at have tøj med til løbet samt noget at skifte til når i kommer i mål. Tag også gerne lidt mad med til efter løbet. Vi mødes ved Tune Hallens parkeringsområdet kl 7:15. Mangler man kørerlejlighed eller transport af en cykel, så koordinerer det gerne forældre imellem eller med klubbens trænere (Carsten i denne weekend). 

Ikke tilmeldte ungdomsryttere er meget velkomne til at komme ud og heppe på klubkammeraterne. 

Herunder finder i al praktisk information om løbet. 

Løbsbeskrivelse for Edlund løbet 2017 – Greve CC

 
Share This
X
X