Igen i dag viste klubbens ungdomsryttere på fornemste vis klubbens trøjer frem. For drengen blev Lyngby CC – Sorgenfriløbet sæsonens sidste løb.

For Flemming og jeg var dagen rigtig spændende. Caleb og Magnus stillede til start i deres første U15 linjeløb. Med den nye gearing blev det spændende at se, hvordan de klarede sig mod de super stærke U15 ryttere. Daniel og Mads kørte sidste løb i U13. Kunne de hænge på feltet efter gårsdagens flotte præstation. 

U15 blev sendt af sted først og derefter U13. I målområdet var spændingen stor. Ville Caleb og Magnus kunne følge feltet og den høje fart. På første omgang kommer feltet næsten samlet ind og Caleb sad flot med i første gruppe. Magnus lå sammen med 3 andre rytter lige efter feltet. For Magnus ville det blive svært at følge med. På anden omgang gik 4 ryttere i udbrud, men Caleb sad stadig med hovedfeltet. Magnus var hægtet af som ventet. Magnus kunne ikke lukke hullet og dem ham kørte med ville ikke hjælpe. Da U15 kørte opløb blev vores smil kun større og større. Caleb sad stadig med i hovedfeltet, og fik en super flot 19 plads i sit første U15 linjeløb. Magnus kommer ind på en 25 plads ud af 34 ryttere. Det skal nævnes at Caleb havde prøvet at stikke på første omgang. Magnus blev fanget bag et styrt på første omgang, og når først U15 feltet er i gang kører man dem ikke bare ind alene. 

20160918_ungdom_lungby_cc_img_1986-edit

I U13 skulle Mads og Daniel kører 2 omgange. Da feltet rammer målområdet efter første omgang ligger Daniel helt fremme og ser ud som om han er i gang med at stikke fra feltet. Mads ligger som vanligt fint med. Ham sætter de ikke sådan uden videre. Mads og Daniel ligger forrest de sidste 4 km af sidste omgang. Ingen vil kører. Et samlet U13 felt skal spurte om sejren, og her hiver Daniel en flot 6 plads hjem.

20160918_ungdom_lungby_cc_img_2000-edit

20160918_ungdom_lungby_cc_img_2002-edit

Drenge I har kørt sammen siden maj, og for os der har fulgt jer, kan smilet ikke bliver større. Det var så fedt at se jer alle kører så flot i dag. Hvem havde turde håbe på det. I er seriøse, altid i godt humør, kæmper hårdt for de flotte resultater. Er der nogen der har fortjent dem er det jer. I har på bedste vis vist klubbens trøjer frem til løbene, og der bliver nu holdt godt øje med jer i feltet. I har fået pokaler og point i alle de løb i har stillet op i. 

Vores smil kan ikke blive større end i dag. Vi er mega stolte af jer. I er klubbens stjerne. 
Flemming og Carsten

Share This
X
X