Vi har nu fået vores rute til gadeløbet søndag d. 14. august godkendt af kommunen og politiet. Løbsudvalget er i fuld gang med planlægning af løbet og vi går efter at lave et aldeles fremragende løb.

Løbene vil strække sig over hele dagen og udover selve løbene, arbejdes der også på at lave en del andre aktiviteter der kommer til at foregå ved og omkring målområdet. Sidste år havde vi et motionsløb – i år har vi hele 2 motionsløb, nemlig et Damemotionsløb og et Herremotionsløb. Målet er at skabe en lokal begivenhed i Hvidovre der udover at have cykelfolkets interesse også har lokalbefolkningens interesse.

Løbsudvalget er som sagt i gang med at skabe rammerne for løbet, men op til dagen og i særdeleshed på selve dagen vil vi være meget afhængige af at klubbens medlemmer melder sig som frivillige hælpere, ligesom vi håber at både licensryttere og motionsryttere deltager i løbet. Som tidligere år forventes det at alle der deltager i løbet også melder sig som frivillig på dagen, men vi ser også meget gerne at man hjælper selvom man ikke deltager i løbet. Det er også tilladt at tage resten af familien med eller naboen og få en hyggelig dag ud af det med sammen med alle de andre medlemmer af HCK.

Der vil inden længe komme et opslag fra løbsudvalget hvor man får mulighed for at melde sig som frivillig, men i må allerede nu gerne reservere dagen – 14. august – til HCK gadeløb. Vi glæder os så meget til at skabe en fantastisk dag.

Share This
X
X