Første afdelingen af Hvidovre Cykle Klubs klubmesterskab, en enkeltstart på henholdsvis 5.1 og 10.2 km blev kørt på Avedøre Holme. Alle klubbens ungdomsryttere stillede til start. De skulle kører en omgang svarende til 5.1 km. De mange ryttere fra motions- og licensafdelingen skulle ud på to omgange og 10.2 km samlet. I alt stillede 35 ryttere til start.

Hurtigste tid blev sat af Casper Juhl Jensen i 13:23:88 og et gennemsnit på 45,6 km/t. Hos damerne var det Tabita Hansen der kørte hurtigste tid i 16:17:69 og et gennemsnit på 35,6 km/t. Hos vores ungdomsryttere satte Magnus Machholdt hurtigste tid i 08:34:30 og et gennemsnit på 35,6 km/t

Længere ned på siden kan man se det samlet resultat efter tid, samt resultatet fra hver af klasserne. Tillykke til alle klasse vinderne og tak til alle som deltog og hjalp.

 

 

Resultat efter tid for seniorryttere

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn Klasse Køn
1 00:13:23.88 40 Casper Juhl Jensen A Herre
2 00:13:49.30 30 Anders Bjerremand B Herre
3 00:13:52.00 31 Peter Buhl B Herre
4 00:13:53.04 39 Christopher Ouzman H50 Herre
5 00:13:54.93 29 Patrick Seemann B Herre
6 00:14:17.21 37 Rasmus Kehler D Herre
7 00:14:25.74 33 Bjarke Thyrrestrup H40 Herre
8 00:14:37.71 27 Dennis Viuf Supermotion H Herre
9 00:14:59.07 26 Reino Andersen Supermotion H Herre
10 00:15:12.89 36 Kåre Brink D Herre
11 00:15:23.89 28 Keld Torndyb Supermotion H Herre
12 00:15:24.88 32 Nicki Rasmussen C Herre
13 00:15:37.50 20 Gustavo Sandoval H40 Herre
14 00:15:49.25 25 Gregers Hedegaard Supermotion H Herre
15 00:16:02.02 41 Allan Nielsen Supermotion H Herre
16 00:16:17.69 10 Tabita Hansen Supermotion D Dame
17 00:16:48.19 24 Flemming Mehr Hansen Supermotion H Herre
18 00:16:48.74 19 Jørgen Graff-Nielsen Motion H Herre
19 00:17:06.11 35 Jan Ivan Sørensen D Herre
20 00:17:10.63 16 Torben Nielsen Motion H Herre
21 00:17:13.86 15 Torben Ramskov Motion H Herre
22 00:17:24.94 14 Lene Børgesen DB Dame
23 00:17:27.99 23 Michael Winsløw Motion H Herre
24 00:17:29.72 22 Carsten Nørrevang Motion H Herre
25 00:17:32.57 34 Gorm Kjærbøll Motion H Herre
26 00:17:35.22 17 Peter Hornbæk Motion H Herre
27 00:17:39.57 12 Jane Riishøj Supermotion D Dame
28 00:17:48.38 21 Jan Meier Motion H Herre
29 00:17:51.88 18 Finn Pedersen Motion H Herre
30 00:17:52.60 11 Martina Lerche Supermotion D Dame
31 00:18:12.18 13 Jeanet Kruse Rasmussen Motion D Dame

 

Ungdom

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn Klasse Køn
1 00:08:34.30 3 Magnus Machholdt U13 Drenge
2 00:08:49.82 2 Daniel Solving U13 Drenge
3 00:08:55.11 1 Caleb Lind U13 Drenge
4 00:09:24.43 4 Mads Nørrevang U13 Drenge

 

Motion dame

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:18:12.18 13 Jeanet Kruse Rasmussen

 

Supermotion dame

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:16:17.69 10 Tabita Hansen
2 00:17:39.57 12 Jane Riishøj
3 00:17:52.60 11 Martina Lerche

 

Motion herre

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:16:48.74 19 Jørgen Graff-Nielsen
2 00:17:10.63 16 Torben Nielsen
3 00:17:13.86 15 Torben Ramskov
4 00:17:27.99 23 Michael Winsløw
5 00:17:29.72 22 Carsten Nørrevang
6 00:17:32.57 34 Gorm Kjærbøll
7 00:17:35.22 17 Peter Hornbæk
8 00:17:48.38 21 Jan Meier
9 00:17:51.88 18 Finn Pedersen

 

Supermotion herre

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:14:37.71 27 Dennis Viuf
2 00:14:59.07 26 Reino Andersen
3 00:15:23.89 28 Keld Torndyb
4 00:15:49.25 25 Gregers Hedegaard
5 00:16:02.02 41 Allan Nielsen
6 00:16:48.19 24 Flemming Mehr Hansen

 

A

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:13:23.88 40 Casper Juhl Jensen

 

B

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:13:49.30 30 Anders Bjerremand
2 00:13:52.00 31 Peter Buhl
3 00:13:54.93 29 Patrick Seemann

 

C

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:15:24.88 32 Nicki Rasmussen

 

D

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:14:17.21 37 Rasmus Kehler
2 00:15:12.89 36 Kåre Brink
3 00:17:06.11 35 Jan Ivan Sørensen

 

DB

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:17:24.94 14 Lene Børgesen

 

 

H40

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:14:25.74 33 Bjarke Thyrrestrup
2 00:15:37.50 20 Gustavo Sandoval

 

 

H50

Placering Tid Start # Fornavn Efternavn
1 00:13:53.04 39 Christopher Ouzman

 

Share This
X
X