Knud Stokbro Nielsen ❤️sov stille ind torsdag d 13/4.

Knud Stokbro Nielsen’s hjerte bankede for cykelsporten helt fra han som dreng startede i Hvidovre cykelklub hvor han blev klubbens første A rytter i 1956 og gennem hele livet som cykelmotionist hvor alle bjerge i Europa skulle udfordres Knud kæmpede i 10 år mod kræften men dette afholdt ham ikke fra cykelturene rundt på landevejene selv Mont Ventoux blev besejret med stomi.

Billedet er taget efter en af hans sejre på cykelbanen i Forum.

Som ekstra info så var Knud farfar til en af Danmarks talentfulde unge ryttere Andreas Stokbro, der kører for Riwal og som i år deltog i 6 dagesløbet i Ballerup og i en årrække har været trænet på banen af Bjarne Ingemann Jensen

Begravelsen finder sted ons d 19/4 kl 13 i snoldelev kirke.

Æret være hans minde.

Share This
X
X