I dag lørdag den 5. november havde ungdomsafdelingen første tur på mountainbike i Hareskoven. 6 af klubbens ungdomsryttere lidt forældre og klubbenstrænere fik udleveret cykler, og var klar til at kører ud på det røde spor kl. 10. Flemming gav en kort introduktion og drengene satte sig på cyklerne og afsted gik det. 

Alle drenge gjorde der rigtig flot. De tog udfordringen op, og klarede flot snævre stier og broer. Stubbe og rødder samt op og nedkørseler der svingede fra højre til venstre. Efter ca. 1 times kørsel spurgte Flemming om snuden skulle vendes hjemad eller vi skulle kører en ekstra sløjfe. Drengene var ikke klar til at vende hjemad, så en sløjfe blev lagt på ruten.

Tilbage hos MTB-tours stod alle drengene dejligt snavsede, med mudder prikker i ansigtet. Jeg fornemmede at alle synes det havde været en skøn dag på cyklen. 

Det er bare fantastisk at se hvordan i går til nye opgaver. Håber I har haft en skøn dag og har lyst til at kører med om 14 dage igen.

Tak for en skøn dag på cyklen.
Carsten 

Share This
X
X