Tak for i år til alle medlemmer af HCK. Det har været et fantastisk år. Vi har i år fortsat vores stigende antal medlemmer og jeg er sikker på at vi har lagt fundamentet til at fortsætte den udvikling i de kommende år. Vi har igennem hele året haft rigtig mange til vores træninger i både motion og licens. Alle vores trænere har gjort en fantastisk indsats som bliver værdsat af klubbens medlemmer. Vi har sågar udvidet vores træningsmuligheder så vi nu også har cross og MTB på programmet i vinterhalvåret. Stor tak til jer der varetager det.

Rigtig mange nye medlemmer siger at de kommer til HCK på grund af den gode træning og det gode sammenhold. Vi bliver også rost for at tage godt imod nye medlemmer – det kan vi godt være stolte af og det skal vi holde fast i.

Sportsligt har det også været en god sæson hvor mange af vores ryttere har været aktive i licensløb og diverse motionsløb med gode resultater til følge igennem hele året – det må være den gode træning der her har sin virkning.

Vi har startet en ny ungdomsafdeling op fra bunden og de nye ungdomsryttere har overraskende hurtigt startet løbsaktiviteter med rigtig gode resultater til følge – der venter mere endnu i det kommende år og jeg glæder mig personligt meget til at følge dem i de kommende sæsoner.

Vi har med stor succes afholdt vores traditionsrige gadeløb med masser af deltagere og tilskuere. Det var en fantastisk dag som var med til at sætte HCK på cykel landkortet. Uden jeres fantastiske hjælp havde det ikke været muligt. Til næste år skal vi udover gadeløb også afholde et linjeløb. Det bliver en stor udfordring, men med fælles hjælp er jeg sikker på at vi kan gøre det med ligeså stor succes som i år. Vi er trods alt en voksende skare.

Endnu engang tak for året der snart er gået både til “gamle” medlemmer og nye medlemmer der er kommet til i årets løb. Jeg glæder mig til at dele cykelåret 2017 sammen med jer.

Godt nytår.

Share This
X
X