Som tidligere nævnt så skal vi i år afholde 2 licensløb. Det første er et linjeløb søndag d. 2 juli og det andet er vores traditionsrige gadeløb søndag d. 20 august. Begge dage vil vi have fuld program med alle licensrækker og 2 motionsrækker.

Løbsudvalget er allerede godt i gang med forberedelserne til begge løb og der kommer meget snart en hjemmeside til løbene med informationer. Ruten til linjeløbet er lige blevet godkendt og det bliver en rigtig spændende rute i et område vi kender rigtig godt, med start og mål på toppen af bakken på Snubbekorsvej i Tåstrup. Ruten er designet med hjælp og inspiration fra Bjarne Ingemann Jensen.

Vi er ved at være der hvor vi får behov for jeres hjælp eller rettere sagt vi har behov for at i tilkendegiver at i kan hjælpe op til løbet og på selve løbsdagen. Vi får behov for masser af frivillige og vi håber/forventer at rigtig mange af klubbens medlemmer har tid og lyst til at hjælpe. Indenfor et par dage kommer der et opslag hvor i har mulighed for at melde jer til som hjælpere.

For at gøre arbejdet lidt nemmere for dem som planlægger løbene må i meget gerne melde tilbage så hurtigt som muligt og ikke i sidste øjeblik som vi har prøvet tidligere år.
Husk i behøver ikke at være medlem i HCK for at hjælpe til. I må meget gerne invitere venner, familie, naboer, hunde, katte ol. til at hjælpe på dagen. Alt hjælp kan bruges og vil blive værdsat af os der står for at arrangere løbene og alle i cykelmiljøet.

Så hold godt øje med opslaget og tilmeld jer så hurtigt som muligt. På forhånd tak.

Mvh
Løbsudvalget

Share This
X
X